Коли у жінки спостерігаються порушення циклу, різкі зміни настрою, проблеми зі шкірою й волоссям, часто говорять «гуляють гормони».
Гормональний дисбаланс – це немедичний термін. З точки зору медицини під «грою гормонів» розуміється доволі широкий діапазон різних патологій, пов’язаних з порушенням гормонального фону.
Запідозрити порушення обміну гормонів можна, коли:
порушений менструальний цикл, тобто зазначається його нерегулярність, болісність, дискомфортні відчуття, пов’язані з менструальним циклом, наприклад, болісність молочних залоз;
спостерігаються симптоми надмірного оволосіння;
жінка скаржиться на акне – шкірний висип;
випадає волосся;
турбує надмірна сухість шкіри, схильність до закрепів – ці симптоми можуть побічно вказувати на проблеми щитовидної залози;
трапляються різкі зміни настрою, які наростають за мірою наближення місячних;
надмірна вага або дефіцит маси тіла.
Перелічені непрямі симптоми мають змусити вас замислитися і вирушити на консультацію до гінеколога або гінеколога-ендокринолога, щоб провести гормональне обстеження. Що раніше встановлена причина гормонального дисбалансу, то з меншою ймовірністю в результаті гормонального дисбалансу розвиватиметься серйозна патологія.
Етапи гормонального обстеження:
гінекологічне обстеження на кріслі;
УЗД;
гормональне обстеження.
Як проводиться гормональне обстеження
Щоб оцінити рівень гормонів і те, наскільки порушений гормональний фон, слід здати кров натщесерце в приватній лабораторії. Гормони схильні до коливань залежно від часу доби, останнього приймання їжі, часу циклу тощо. Тому для більшої достовірності проведених досліджень, кров рекомендується здавати тричі: на 7-й, 14-й і 21-й день менструального циклу. За результатами клінічного огляду лікар визначає, на які саме гормони обстежувати жінку. Цим аналізом у більшості випадків визначається рівень таких гормонів:
«центральних», або гіпофізарних, а саме: фолікулостимулювального, лютеїнізувального гормону, пролактину;
«периферичних»: естрогенів (естрадіол, прогестерон), андрогенів (тестостерон, дегідроепіандростерон-сульфат та інші).
В деяких випадках потрібно перевірити також рівень тиреотропного гормону – гормону щитовидної залози.