Менструальний цикл жінки – дуже складний механізм, що працює, як годинник. І якщо в якийсь момент настає збій у його роботі, цьому завжди є причина.
У нормі менструальний цикл триває від 26 до 36 днів. Ситуаційна затримка або скорочення менструального циклу на 5-7 днів (в деяких джерелах до 10 днів) є варіантом норми. «Золотим стандартом» є цикл 28 днів.
Що таке порушення менструального циклу: затримка менструації більш ніж на 10 днів або скорочення циклу на 5-7 днів, які мають системний характер.
Виняток: є жінки, які в нормі мають дуже довгий менструальний цикл. Це генетично обумовлено. Зазвичай, в роду у цих жінок спостерігалися подібні випадки. Також невеликі кров’янисті виділення під час овуляції (за 14 днів до менструації) не є порушенням менструального циклу.
Причини порушення менструального циклу
Менструальний цикл є системою дуже складних біохімічних реакцій, в якій задіяні кора головного мозку, підкіркові центри та інші органи ендокринної системи: щитовидна залоза, наднирники і яєчники. Ці органи відповідальні за регуляцію циклу. Відповідно, причину порушень менструального циклу потрібно шукати в порушенні взаємодії цих органів.
Порушення з боку кори головного мозку:
- хронічні стресові ситуації – хронічний психоемоційний стрес, недосипання, надмірні стреси (за шкалою стресів більше ніж 50-70 одиниць);
- зміна часових поясів. Наприклад, якщо летіти з України до Америки і назад, це може призвести до збою менструального циклу;
- неспання з якої-небудь причини в передранкові години, коли відбувається активне виділення гормонів-регуляторів менструального циклу.
Порушення з боку підкоркових центрів головного мозку – гіпофіза, гіпоталамуса.
Це можуть бути пухлиноподібні утворення: пухлина головного мозку, аденома гіпофіза і т. д.
Вірусні нейроінфекції.
Порушення в роботі ендокринних органів і тканин-мішеней. Функція периферичних органів ендокринної системи – виділення гормонів, а функція тканин-мішеней – ці гормони сприймати. За порушення цих механізмів може відбутися збій гормонального циклу.
Це можуть бути:
- генетичні захворювання з боку яєчників (полікістоз, гіпоплазія);
- функціональні порушення (несвоєчасний вихід фолікула, що призводить до утворення одних гормонів (естрогенів) і дефіциту інших (прогестерону);
- запальні захворювання матки (атрофія рецепторів слизової та міометрія як органа-мішені) і придатків (капсула яєчника стає щільною, що призводить до її склерозування).
Екстрагенітальні захворювання:
- гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, ожиріння і т. д;
- захворювання інших органів ендокринної системи (особливо порушення в роботі щитовидної залози, надниркових залоз).
- Приймання
деяких медикаментів (особливо антидепресантів, наркотиків). - Різке зниження маси тіла:
- швидка втрата 15-20 % від початкової маси або спочатку дуже низька маса (ми це називаємо низькою менструальною масою). Для нормального циклу у здорової жінки (дівчини) повинна бути необхідна маса тіла відповідно її росту і віку.
Коли до гінеколога:
- якщо у дівчинки до 15 років немає менархе;
- якщо після року-півтора після перших менструацій регулярний місячний цикл ще не встановлено (в нормі, після перших місячних менструальний цикл може бути нерегулярним, відбувається так зване становлення);
- якщо спостерігаються систематичні порушення менструального циклу – він скорочується або збільшується на 5-7 днів;
- у разі кровотеч, рясних місячних. За одну менструацію жінка повинна втрачати не більше 200-250 мл крові, рясні менструації – це ознака гормональних порушень, які можна і потрібно відрегулювати за допомогою медикаментів (надмірні крововтрати – велике навантаження на організм, яке з часом може викликати зрив адаптаційних механізмів);
- за хворобливих овуляцій: оскільки в цьому разі є ризик розриву яєчника;
- не варто терпіти хворобливі місячні або овуляції. Нині можна підібрати безпечні препарати і полегшити свій стан, покращити якість життя;
- якщо до і після місячних ви відзначаєте тривалі мажучі кров’янисті виділення (це може бути ознакою ендометріозу);
- якщо під час менструації на уроці фізкультури вам відмовляють у зменшенні навантажень;
- якщо ви живете статевим життям, якщо навіть у вас немає скарг, огляд гінеколога рекомендований кожні 6 місяців (бо існує багато інфекцій, що загрожують серйозними наслідками, але які жодним чином себе не виявляють, не викликають скарг, не порушують вашого самопочуття).