Головна » ДІМ ТА ДІТИ » У дитини болить голова. Що робити?

У дитини болить голова. Що робити?

Вважається, що у маленьких дітей голова не болить. Насправді ж така думку склалася через те, що вони просто не можуть розповісти про свій біль. Про причини дитячого головного болю ми поговорили з лікарем-педіатром клініки «Борис» Костянтином Єлиневським.

У кого болить голова

Головний біль трапляються у дітей будь-якого віку. У дітей шкільного віку він трапляється частіше, ніж у дітей молодшого віку, і це пов’язане з великим фізичним і розумовим навантаженням.

Причини головного болю у немовлят

У дітей грудного віку голова болить у зв’язку з процесом адаптації до умов довкілля, до нового світу. Черепна коробка дитини ще ніжна, еластична, тому адаптаційні процеси можуть провокувати коливання внутрішньочерепного тиску. Особливо підвищується внутрішньочерепний тиск, якщо у немовляти гідроцефальний синдром.

Від простого до складного

Ось основні причини, через які в дитини може боліти голова, за порядком зростання складності проблеми:

Перевтома. У сучасних школярів великі навантаження, тому через накопичення втоми й напруги може боліти голова. Зазвичай, такий головний біль знімається відпочинком, прогулянками на свіжому повітрі, повноцінним харчуванням.

Кисневе голодування. Буває, коли дитина довго перебуває в задушливому непровітрюваному приміщенні.

Неправильне харчування. Особливо страждають від головного болю діти, у яких в раціоні присутні ковбаса або м’ясні продукти промислового виробництва. Там містяться нітрити, які є судинноактивними речовинами, що впливають на судини головного мозку.
Глистяні інвазії – аскариди, лямблії і т. д. Продукти життєдіяльності вони викидають до організму, ці речовини всмоктуються в кров і токсично впливають на нервову систему й головний мозок.

Будь-які види респіраторних вірусних інфекцій. Механізм виникнення болю той самий, що й за глистових інвазій, тільки замість глистів токсини викидаються вірусами.

Підвищення температури тіла під час РВІ до понад 38 градусів.

Захворювання лор-органів: отити, синусити, гайморити, етмоїдити. При цьому головний біль у дітей явно виражений.

Мігрень. Про наявність цього захворювання потрібно задуматися, якщо у дитини інтенсивний головний біль у лобовій частині голови, і він погано знімається знеболювальними препаратами. За мігрені добре допомагає сон, відпочинок, перебування в темній кімнаті.

Метеочутливість

Гормональні зміни в період статевого дозрівання. Найчастіше головний біль зустрічається у дівчаток-підлітків, і пов’язаний він з настанням менструального синдрому.

Морфофункціональні диспропорції, коли зростання кісток і суглобів випереджає зростання судин. Це зустрічається у дітей, які ростуть стрибками. В такому разі судини стоншуються, і головний мозок та інші органи системи не отримують достатнього об’єму крові.

Аневризми судин. Це порушення роботи судинної системи, за якого кровоносні судини розширюються і стоншуються.

Травми. Приміром, перенесений в ранньому віці незначний струс мозку у разі отримання недостатньої медичної допомоги за 1,5-2 роки може датися взнаки постійним головним болем.

Менінгіти, енцефаліти, нейроінфекції – захворювання, що викликають запалення тканин головного мозку. Зазвичай, супроводжуються підвищенням температури тіла, запамороченням або повною непритомністю, нудотою, блювотою.

Органічна причина: пухлини головного або спинного мозку. На щастя, це зустрічається досить рідко.

Коли варто звернутися до лікаря

Немає такої дитини, яка кілька разів в житті не поскаржилася б на головний біль. Тому, якщо ситуації з головним болем рідкісні і він має слабку інтенсивність, не варто турбуватися і вести дитину до лікаря. Якщо біль виникає досить часто і періодично, це вже привід звернутися до лікаря для виявлення причини. Педіатр може рекомендувати консультацію у невролога. Залежно від передбачуваної причини невролог може призначити додаткові дослідження: електроенцефалограму, реоенцефалограму, комп’ютерну томограму.

Після травм голови бажано деякий час наглядатися в нейрохірурга, а вже потім нейрохірург передасть дитину під нагляд невролога.

Якщо у дитини на тлі головного болю підвищується температура до 39-40 градусів, якщо він супроводжується нудотою, нестримним блюванням, знепритомненням, судомами, це свідчить про певний гострий стан, коли потрібно обов’язково звернутися до лікаря по невідкладну допомогу.

Як зняти біль

Якщо біль неінтенсивний, слабко виражений, жодних знеболювальних препаратів не потрібно. Напоїть дитину теплим солодким чаєм, дайте відпочити, погуляйте з нею на свіжому повітрі. Слід також прибрати дратівливі чинники: телевізор, комп’ютер.

Якщо біль виник вперше або дитина скаржиться на головні болі рідко й нерегулярно, при цьому немає підвищення температури, блювання, запаморочення, можна дати дитині парацетамолвмісний або ібупрофенвмісний препарат. Але якщо головний біль після цього не вщух – це привід звернутися до лікаря.

До кого звертатися

Зазвичай, діти до року обстежуються педіатром, офтальмологом, ортопедом і неврологом, навіть якщо у батьків немає жодних претензій. Якщо ж дитина безпричинно плаче, при цьому вона суха, не мерзне, її більше нічого не турбує, то потрібно показати дитину неврологу поза терміном. Зазвичай, рекомендації, як впоратися з головним болем, дають педіатр, невролог та окуліст. Якщо у дитини старшого віку виявлені глистяні інвазії, то лікування може призначити гастроентеролог. Але для початку все одно краще виключити неврологічні проблеми, звернувшись до педіатра й невролога.

Найперша профілактика головного болю – це дотримання режиму навантажень і відпочинку. Навантаження на нервову систему дитини має бути дозованим і чергуватися з гарним відпочинком, прогулянками на свіжому повітрі. Якщо ж дитину постійно навантажувати в школі й на різних гуртках і секціях, вона не стане від цього ні розумнішою, ні продуктивнішою. Навпаки, це в кінцевому підсумку може призвести до порушень психіки і центральної нервової системи.

Залишити коментар

Ваш email ніде не буде показаний