Головна » ПСИХОЛОГІЯ » Що таке ПТСР

Що таке ПТСР

Наслідки пережитої травматичної ситуації зазвичай не проходять безслідно. І це цілком нормально, коли людина після такого почувається переляканою та розгубленою. У неї поганий сон, її не покидає постійне почуття страху і вона не припиняє думати про те, що з нею сталось. Але якщо подібні симптоми не проходять за декілька днів або навіть тижнів, це може означати, що у людини розвивається посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Що це таке, як розпізнати та впоратись із подібним захворюванням, розповідаємо у нашому матеріалі.

Що таке ПТСР

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це порушення психічного стану, яке може виникнути в людей, що пережили фізичну або психологічну травму. Ймовірність розвитку ПТСР однакова для людей різних вікових категорій.

ПТСР може розвинутись:

• у жертв сексуального або/та фізичного насилля;

• у людей, які пережили смерть своїх близьких;

• в свідків теракту;

• у людей, що стали жертвами чи свідками домашнього насилля;

• у ветеранів війни;

• в полонених та жертв катування;

• в цивільних людей, котрі знаходяться в зоні бойових дій;

• у жертв булінгу, зокрема в навчальних закладах;

• у людей, які пережили стихійні лиха;

• в жінок, які мали проблеми з пологами;

• у жертв сексуального рабства й торгівлі людьми.

Люди з ПТСР мають інтенсивні тривожні думки та почуття, пов’язані з їхнім досвідом. Це може тривати ще довго після того, як травматична подія закінчилася. Вони можуть переживати цю подію знову через спогади чи кошмари; можуть відчувати смуток, страх або гнів, відстороненість від інших тощо.

Симптоми ПТСР

Симптоматика при стресовому розладі у різних людей може проявлятися по-різному. Все залежить від психологічної стабільності людини та глибини травматичної події, яку вона пережила.

Для ПТСР характерні наступні симптоми:

1. Часті думки про пережиту подію, котрі можуть виникати мимохідь, снитися або ж повертатися у формі флешбеків (старих спогадів, що знову яскраво повернулись).

2. Повна бойова готовність. Це означає, що така людина знаходиться в постійній тривозі і думках про власну безпеку. Тривожність може проявлятись в порушенні сну та уваги, а також відображатись фізично у вигляді нетравлення, закрепів, гіпертонусі м’язів чи тахікардії.

3. Небажання згадувати про травму. Потерпілий не хоче розмовляти про пережиту подію або ж знаходитися поряд із людьми, які можуть про неї нагадати. Він емоційно спустошений та поводить себе відсторонено по відношенню до своїх близьких. Колись улюблені речі більше не викликають у нього цікавість.

4. Панічні атаки, які характеризуються нападами сильної тривоги та страху, прискореним серцебиттям, нудотою, запамороченням тощо.

5. Втрата довіри. Людина більше не довіряє оточуючим і скрізь вбачає небезпеку.

6. Зловживання спиртними напоями та наркотиками.

7. Думки про суїцид.

На жаль, не існує «ліків» від посттравматичного стресового стресу, адже ми не можемо повністю видалити травматичні спогади з мозку. Однак існують перевірені методи лікування, які значно зменшують симптоми і допомагають людям повернутися до здорового життя.

 

Як лікувати ПТСР

Лікування ПТСР включає психологічне та/чи фармакологічне втручання. Подолати це захворювання можна, якщо правильно призначити терапію, основною метою якої є повернення людини до нормального психологічного стану.

Існує кілька протоколів, згідно з якими проходить лікування, проте універсального немає. Адже кожній людині потрібно підбирати підхід та ліки в індивідуальному порядку, зважаючи на обставини її життя. Комусь може бути достатньо декілька консультацій у психолога, а дехто потребуватиме серйознішого лікування. Перш за все пацієнту, якому діагностовано ПТСР, необхідно пояснити, що він не божевільний, і те, що він відчуває, невдовзі мине. Фахівцю (психотерапевту, психіатру) потрібно надати людині усю необхідну інформацію про це захворювання для того, щоб вона розуміла, що з нею відбувається.

Слід також зазначити, що хоча посттравматичний стресовий розлад інколи може минути і без застосування лікувальних препаратів, проте варто бути дуже уважним і ретельно спостерігати за людиною з ПТСР, аби її стан не погіршувався. Також важливим етапом реабілітації для такої людини є створення для неї безпечного середовища та підтримка близьких. Постраждалому необхідно позбутись так званих тригерів травматичних спогадів і відчути себе захищеним. Його рідні повинні розуміти, що з ним коїться; знати, як запобігати панічним атакам та що робити, якщо вони відбуваються.

 

Поради психологів

Варто запам’ятати, що ПТСР – не ознака слабкості, і це зовсім не означає, що людина «не може взяти себе в руки». Щоб подолати це захворювання, потрібно усвідомити, що травматична подія, яка відбулась, – це частина вашого минулого, її треба пережити, прийняти та відпустити.

Ось основні поради фахівців, які можуть допомогти людям з ПТСР:

• Намагатися не віддалятись від рідних та близьких і не псувати стосунки з людьми, котрі про вас дбають.

• По можливості приєднатись до групи підтримки для потерпілих з таким самим типом травми.

• Не зловживати алкоголем та не приймати наркотики.

• Займатися спортом та правильно харчуватися.

• Практикувати медитацію та релаксацію.

• Проводити час із позитивними людьми.

• Ділитися своїми почуттями та переживаннями з близькими.

• Займатись улюбленими заняттями.

Якщо ви маєте хоча б маленьку підозру, що ваша близька людина має ПТСР, негайно зверніться по допомогу до лікаря. Адже чим швидше проблема буде виявлена, тим легше буде позбутися її. Будьте уважними і не втрачайте часу!

Залишити коментар

Ваш email ніде не буде показаний